Blog

Eylül 6, 2018

Led Nedir? Led Çeşitleri

LED Nedir?

Light Emitting Diode(Türkçesi Işık Yayan Diyot) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir terimdir.İsminden de anlayabileceğimiz gibi bir diyottur. Bildiğimiz üzere diyot, akımın yalnızca tek yönden iletilmesini olanak veren iki bacaklı yar-geçirgen bir devre elemanıdır.

Yazimreklam-Standart Bir LED

Standart Bir LED

LED Nasıl Çalışır?

LED’in de başka diyotlar gibi yapısında p-tipi ve n-tipi bulunmak üzere iki değişik çeşit yarı-geçirgen madde bulunur. P-tipi yarı-geçirgen pozitif yük aktarıcılar, n-tipi yarı-geçirgen ise negatif yük aktarıcılar bulunur. Böylelikle, diyot üstünden yalnızca anottan katot yönünde elektrik akımı geçişi sağlanır.

Yazimreklam-LED-Şeması

LED’in yapısındaki yarı-iletkenler

LED’de ise yine aynı durum mümkündür. Standart diyotlardan değişik olmak üzere LED’lerde, p ve n tipi yarı-geçirgenlerin birleştiği noktadaki elektron alışverişi, ışık oluşmasına neden olur. Bu duruma elektroluminesans adı verilmektedir.

LED Çeşitleri

LED’lerin tüketim alanlarına, boyutlarına, kılıflarına ve tabii ki oluşturdukları ışık rengine göre birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinen ve kullananı elektronik devrelerimizde çoğunlukla kullanılan 5mm LED’lerdir.

Bu çeşit LED’lerin kırmızı, beyaz, yeşil, mavi ve sarı gibi renk türleri bulunmaktadır. Ayriyetten televizyon uzaktan kumandalarında kullanılan birçok kızılötesi (IR,infrared) LED de bu kategori de bulunmaktadır.

RGB LED Nedir?

RGB Led’ler, kırmızı(Red), yeşil(Green) ve mavi(Blue) renklerde ışık verebilen 3 değişik LED’in tek bir pakette birleştirilmiş şeklidir. Bu üç rengi değişik oranlarda karıştırarak insan gözünün algılayabildiği tüm renkleri meydana getirebilmemiz olağandır.

 

yazimreklam-rgb-led

RGB LED’lerin genellikle ortak anot veya katot ve her bir 3 LED için ayrı anot/katot bacağı olur.

3 farklı LED’i farklı farklı kontrol ederek istediğiniz rengi RGB LED’ler ile elde edebilirsiniz.

Şerit LED Nedir?

Şerit LED’ler genellikle esnek PCB üstüne SMD tipi LED’ler ile birlikte 12V gerilimde çalışmasına mümkün uygun akım limitleyici dirençlere hakimdir. Böylelikle basit bir 12V trafo, araba aküsü, LiPo batarya gibi güç kaynakları ile zor olmayacak şekilde çalıştırabilirler.

yazimreklam-rgb

Farklı renklerde şerit LED’ler.

Şerit LED’ler bir renkli olabileceği gibi, RGB ve adreslenebilir tipte olabilir. Bu büsbütün şeritte kullanılan LED tipi ile ilgilidir. Model verecek olursak, standart RGB LED’lerden oluşan bir şerit LED’in rengini ayarlayabilmeniz olabilmektedir, Ama şeridin rengi aynı olacaktır. Buna rağmen WS2812 çipli adreslenebilir LED’lerden varolmuş bir şerit üstündeki her bir LED’in rengini ve parlaklığını farklı farklı kontrol edebilirsiniz.

yazimreklam.com

WS2812 adreslenebilir çipli LED’lerden oluşan şerit LED.

Birçok şerit LED değişik uzunluklarda kesilebilecek boyutta tasarlanmıştır. Tek gerçekleştirmeniz gereken, şerit üstünde makas ile işaretli noktadan dikkatlice makas, maket bıçağı ya da yan keski gibi bir kesici alet ile kesmektir.

yazimreklam.com

Şerit LED’leri makas ile işaretli kısımlarından kesebiliriz.

LED
About Nurgul Reklam

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ürünlerimiz